Díky precizní práci našich poradců se budete lépe orientovat ve světě financí a získáte tak mnoho času i peněz navíc!

Kdyby babička věděla to, co my již víme…

Publikováno: 03.02.2014 | Autor: | Kategorie: Blog, Investice
Když mi bylo 5 let v roce 1990, rozhodla se babička ukládat mi na vkladní knížku při každé oslavě mých narozenin 500 Kč. Vydržela toto dělat až do mých 25 let, když jsem ukončil vysokou školu. Velice jsem si těchto peněz vážil. Jenom jsem si dovolil zamyšlení nad zvolenou cestou ukládání peněz.

Je něco lepšího než vkladní knížka pro spoření vnoučatům?

Po zkušenostech, které  jsem ve své více než 5leté praxi získal, uvědomil jsem si, že neúplně všechny rady babiček byly správné. Když si vše zpětně přepočítám a zahrnu inflaci do babiččiných vkladů, zjistím, že díky úsporám přes vkladní knížku si dnes koupím za naspořené peníze méně, než co by si babička za tu pětistovku v daný rok mohla pořídit.

Dal jsem si tu práci a spočítal, že kdyby babička začala peníze vkládat do akciového podílového fondu, byl by majetek, který jsem obdržel, téměř dvojnásobný.

Co učit naše babičky, rodiče a děti?

Chcete vhodně spořit vnoučatům, dětem, komukoli na delší dobu? Založte jim globální akciový podílový fond (na jméno dítěte, rodiče, jak chcete). Klidně 500 Kč nebo 1 000 Kč 2 krát za rok. Hodnota vkladu zde není důležitá.

Podstatné je, jaké jim tím předáte návyky:

1. Není dobré všechny peníze utratit, je vhodné část peněz dávat stranou na budoucí větší výdaje.

2. Uvidí na investici, že její hodnota v čase kolísá, jak do kladných hodnot, tak do záporných.

3. To, že investice kolísá, pro ně nebude překvapením. Budou vědět, že je to u investování normální

a že jim to i přináší výhody.

4. Určitě se tím zvedne jejich finanční gramotnost.

5. Tou poslední zcela nepodstatnou výhodou bude výsledný obnos.

Jak jsou na tom Vaši rodiče, spoří vnoučatům ve vaší rodině? Zkuste jim předat tyto informace, vysvětlete jim, že konzervativní produkty úspory vnoučatům znehodnotí. Dejte jim příklad pro dlouhodobé spoření, nejlépe ve formě akciového globálního fondu.