Díky precizní práci našich poradců se budete lépe orientovat ve světě financí a získáte tak mnoho času i peněz navíc!

I bezúročná půjčka od rodiny může vyjít dráž než od banky…

Publikováno: 01.02.2014 | Autor: | Kategorie: Blog, Investice
Budu Vám vyprávět jeden příběh z minulosti, který zažila jedna rodina, když si půjčili od rodičů 150 000 Kč na rekonstrukci rodinného domu. Řekli si, že od banky si přeci půjčovat nebudou. Platit někomu úroky, když jim půjčí jejich rodiče s úrokem 0 %?  Je tu ale rozdíl, rodičům dluh nemohou splácet 20 let, to by se jeho splacení rodiče ani nemuseli dožít. Proto se dohodli na splatnosti 2,5 roku. Proč také ne. Nechtějí rodičům být dlužni a chtějí se závazku zbavit co nejdříve.

Proč zrovna 2,5 roku? Rodina měsíčně odkládá na realizaci svých cílů 5 000 Kč měsíčně. Investici tedy pozastaví na 2,5 roku. Vyjde to přesně na splacení 150 000 Kč (5 000 Kč x 12 měsíců x 2,5 roku). Po 2,5 letech opět investici obnoví.

S rodinou jsem to rozebral hlouběji. Není škoda přerušit investici a přijít tím o velké výnosy? Tyto peníze, které 2,5 roku nebudete investovat by dále ležely 20 let v investici do Vašeho důchodu. Kterých 5 000 Kč vydělá více? Ty dnes, ty za 2,5 roku? Nebo je to jedno?

Podívejme se na jednoduchou tabulku


rodice a banka


Proč zrovna 2,5 roku? Rodina měsíčně odkládá na realizaci svých cílů 5 000 Kč měsíčně. Investici tedy pozastaví na 2,5 roku. Vyjde to přesně na splacení 150 000 Kč (5 000 Kč x 12 měsíců x 2,5 roku). Po 2,5 letech opět investici obnoví.

Závěr

Je vidět, že i při průměrné úrokové sazbě 5% na hypotečním úvěr vychází úvěr od banky lépe, než od rodičů. A to nemluvím o tom, že po celou dobu má člověk ve fondech částky na které může v nepříjemné situaci sáhnout. Samozřejmě při využití adekvátních produktů při dlouhodobém zhodnocování prostředků. Tj. globální akciové podílové fondy, výnos na 6% p. a.

Doporučení

  1. Nepřestávejte pravidelně investovat, i když se vám naskytne jiná, finančně lákavá příležitost (výhodná koupě apod.).
  2. Pokud si už musíte půjčku vzít, volte takové řešení, které neomezí vaše pravidelné investice (snažte se s rodiči domluvit na nižších měsíčních splátkách, snižte požadovanou částku rozdělením rekonstrukce na více etap, atd.)
  3. Dobře zvažte všechny možnosti financování rekonstrukce. Jak jsme si ukázali, i bezúročná půjčka může mít své nevýhody. Např. vysoké měsíční splátky mohou ochromit váš měsíční rozpočet. V takovém případě může být opravdu výhodnější půjčka komerční.