Díky precizní práci našich poradců se budete lépe orientovat ve světě financí a získáte tak mnoho času i peněz navíc!

Proč nejít s davem

Publikováno: 17.11.2013 | Autor: | Kategorie: Blog, Investice
Ve své poradenské praxi se setkávám každý den s klienty, kteří nemají čas se starat o své finance. Proto se jim o ně starám já. Pro zjištění jejich postojů se u investic téměř vždy ptám: „Co myslíte, je teď vhodná doba investovat do akcií?“

V době těsně po krizi v roce 2008, téměř každý odpověděl: „To jste se zbláznil ne, teď, když všechny trhy padají“

A když se jich na tu samou otázku ptám dnes, kdy všude čtou, jak akcie rostou (jsou na historických maximech), odpovídají: „Teď už asi bude dobré do rozjetého vlaku, který evidentně funguje, nastoupit!“

To říkají moji noví klienti. Klienti, se kterými jsem zainvestoval do akcií hned po krizi, mi děkují za doporučení investovat, vydělali ve většině případu více než 10% ročně.

No a jak dopadnou ti, co v dnešní době budou na akcie sázet až moc? Krásný rozbor emocí naleznete v níže uvedeném grafu:


Emoce a investování


Příklad z historie

V roce 2000 jsme mohli čísti novinové články typu: „Bill Gates prvním člověkem, který disponuje majetkem více než 100 mld. dolarů (Microsoftu se daří)“ nebo „Nejvíce milionářů na počet obyvatel  je ve Finsku (v té době mělo hodně Finů akcie Nokie, které raketově vyrostly)“. Co udělá investor amatér? Chce se svézt na vlně a také si kousek utrhnout. Nakoupí.

Zanedlouho se lidé v roce 2003 dočetli: „Bill Gates přišel o více než 60 mld. dolarů, v důsledku propadu akcií Microsoftu“. Další článek: „Ve Finsku je hodně sebevražd z důvodu velkých finančních ztrát lidí na akciích Nokie“.  No a investor amatér prodá. Výsledek? Prodělek v řádu desítek procent.

Cesta proti davu

Proto se všemi svými klienty neinvestuji jako dav, který, když trhy klesají, ruší akciovou složku portfolia a když trhy rostou, přidávají akciovou složku portfolia. Chovám se právě naopak. Pokud se v novinách objevují články o rekordech akciových trhů, začínám být s akciemi obezřetný. Když se mluví o krizi, akciovou složku převažuji nad neutrální pozicí.

Pozitivní výkonnost prodává sama

Jestliže se setkáte s někým, kdo Vám chce radit v investicích a začne: „Tento fond vydělal za poslední MĚSÍC 3 %, a za poslední ROK dokonce přes 20 %“, rychle se s takovým člověkem rozlučte a hledejte takového, který Vám ukáže, že daný fond třeba i prodělal, ale hodí se do vašeho portfolia. Právě proto, že je nyní levnější.

Aktuální názory amatérů

Dnes se můžete již setkat často s články, ve kterých se píše, že akciové trhy jsou zajímavá příležitost (rostou). Proto jsem s klienty již obezřetný, avšak stále ještě akciovou složku převažuji nad neutrální alokací.