Díky precizní práci našich poradců se budete lépe orientovat ve světě financí a získáte tak mnoho času i peněz navíc!

Základní finanční pravidla, která musí znát každý.

Publikováno: 16.01.2014 | Autor: | Kategorie: Blog, Poradenství
Následujících 7 pravidel by v rámci rodinných financí měl znát každý, kdo chce být jednou finančně v pohodě a nezávislý.

1. Mějte finanční plán a řiďte se jím

Finanční plán je základem všeho. Bez něho si splníte cíle později, draze či případně nikdy. Bez cesty nemůžete dojít k cíli. Bez cílů nemůžete hledat cestu.

2. Špatné dluhy (kreditní karty, kontokorenty, spotřebitelské úvěry) Vás připraví o hodně peněz

Zbavte se spotřebitelských úvěrů, kreditních karet a podobných dluhů. Všechny tyto produkty ukrajují z Vašich peněz ročně nemalou částku. Díky těmto penězům, o které přicházíte, byste dosáhli cílů dříve a možná i klidněji.

3. Udržujte si nezbytnou finanční rezervu

Když Vás potká nečekaný výdaj (oprava auta, pračky, lednice…), nemusíte sahat do portfolií na Vaše dlouhodobé cíle. Využijte na to finanční rezervu, kdykoli dostupnou (spořicí účet). Na dlouhodobé cíle využívejte podílové fondy, které Vám dlouhodobé cíle zajistí levněji než bankovní produkty. Rezervu mějte ve výši 3 až 6 násobku měsíčních výdajů. Nepřehánějte to ale s její výší. Co je nad 6 násobek, investujte. Nezapomínejte – na bankovních vkladech Vám reálně peníze nevydělají.

4. Pojištění používejte na zásadní rizika

Toto je nejdůležitější pravidlo ze všech. Může se Vám v životě stát mnoho nepříjemných situací a mnoho z nich jde napravit. Avšak zásadní události jako požár nemovitosti, úmrtí živitele rodiny, odcizení vozidla či invalidní důchod napravit již nelze. Správné pojištění je to, které Vás ochrání před devastujícími událostmi, ne když si zlomíte malíček.

5. Pokud platíte nájem a případný hypoteční úvěr má nižší splátku, využijte ji

Jestliže bydlíte v nájemním bytě a případná splátka hypotečního úvěru je blízká výši Vašeho nájmu, neváhejte a kupte jej. Hypoteční úvěr jednou splatíte a budete bydlet ve svém. Není nic horšího než z nízkého starobního důchodu ještě ukrajovat polovinu na nájemné.

6. U investic již nikdy nebudete mít více času

Pokud chcete čerpat rentu 5 000 Kč měsíčně, postačí Vám majetek 1 000 000 Kč. Pokud chcete mít klidnější penzi, na 10 000 Kč měsíčně potřebujete 2 000 000 Kč. Na tyto částky se nedostanete za den, týden či měsíc. Zde je nejcennější čas. Už nikdy nebudete mít více času. Každý odklad Vás bude stát více a více.

7. Rizika rozkládejte, jak jen můžete

Naše babičky neříkaly nadarmo, nedávej všechna vajíčka do jedné ošatky. Když ti vypadne jedno a ještě máš 3, nic se neděje. Když budete mít všechny peníze zaměřeny jen do konzervativních investic (termínovaný vklad, dluhopisy, peněžní trh, běžné účty, spořicí účty) nebudou mít v několikaletém horizontu takovou kupní sílu jako když jste je tam vložili. Nezapomínejte na akciové strategie.

Ačkoli Vaše aktuální situace nemusí vypadat ideálně, uvědomte si, že při dodržování těchto 7 pravidel se můžete během 2 až 5 let „dostat do pohody“. A poté klidně v horizontu 15 či 20 let můžete bez větší námahy dosáhnout finanční nezávislosti.